Elektrik Kabloları’na Neden Su Dökülür?

0

Elektrik kabloları elektrik voltajını bir noktadan başka bir noktaya taşımak için kullanılmaktadır. Elektriğin taşınmadığı hiçbir yer olmadığından bu kabloların ekonomik olması gerekmektedir.

 

Elektrik ileten bir bakır kablonun etrafına su dökülürse, aküde de olduğu gibi kablonun dışında farklı bir katman oluşturmaktadır.

 

Elektrik Kabloları

 

Elektrik kabloları konusuna girildiğinde mühendislik hesaplamaları da işin içine girmektedir. Bu yapılan mühendislik hesaplamaları, kablonun kullanılacağı bölgedeki cihazların çalışabileceği voltaj aralığına göre kaybedilecek voltaj seviyesi hesaplanıp kabloda birikecek voltaj seviyesine göre hesaplamalara başlanılır. Bu kablo hesaplamalarında kablonun malzeme kalitesi, kalınlığı, inceliği ve uzunluğu esas alınır.

 

Öneme alınan konu ise kabloların maliyetidir. Kablolara su dökülmesi ise binalarda ve elektriğin kullanıldığı noktalarda karşılaşılabilecek bir durumdur. Elektronik kavramı elektriğin olmasıyla ortaya çıkmıştır. Elektrik doğru biçimde taşınamaz ve elektriğin akıl almış haline ulaşılamaz. Bu nedenle mühendislerinde oldukça dikkat etmek zorunda olduğu kablo hesaplamaları elektriğin şartı.

 

Elektriğin Taşınması

 

Kablo konusu elektrik mühendisliğinde hesaplamalar açısından her daim önemini korumaktadır. Bugün elektrik mühendisliği birinci sınıf derslerinin konusu olan kablo seçimleri ve kablo kullanımında dikkat edilecek hususların eğitimi yıllar sürmekte. Dışarı çıkıldığında etrafa bakarken dikkat ettiğinizde yer altında ve yer üstünde milyonlarca metre uzunlukta kablo bulunmaktadır. Milyonlarca metre kabloda ise geliştireceğiniz daha ucuz maliyet ve daha güvenilir taşıma yöntemi ülkeye ve bu sistemlerin kurulumunu yapan firmaya milyonlarca lira değerinde katkı sağlamaktadır.

 

LEAVE A COMMENT: